טיפים וכתבות
טיפים וכתבות

לפני שרוכשים פוליסת ביטוח לרכב כדאי לדעת

טיפים וכתבות

ביטוח רכב הוא לא עניין מסובך, לפחות לא עם סוכן טוב.

רכישת רכב היא עסק יקר, והאחזקה היא חלק משמעותי בכך. מעבר לדלק, בדיקות במוסך ואביזרי בטיחות ישנה גם הוצאה שהינה חלק בלתי נפרד מהרכב –  הביטוח, שמכסה אתכם במקרה של תאונה.
ביטוח לרכב מתחלק לשלושה סוגים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'.

לפני שאתם רוכשים ביטוח לרכב, תוכלו לקרוא כאן כמה טיפים חיוניים, שיעזרו לכם לבחור את הביטוח  הטוב ביותר והמשתלם  ביותר.

ביטוח חובה

אם יש בבעלותכם רכב, אתם כנראה מכירים את ביטוח החובה.
כשמו כן הוא, זהו הביטוח היחיד שיש חובה חוקית לרכוש.

ביטוח החובה מכסה רק  נזקי גוף שנגרמו להולכי רגל, נוסעים ברכב ולנהג כתוצאה מתאונה שנגרמה על ידי הרכב. בעצם, ביטוח החובה הוא הדרך בה המדינה שומרת על הזכויות של כל מי שעשוי להיפגע גופנית על ידי הרכב שלכם.

בעבר, מחיר ביטוח החובה היה אחיד לכל כלי הרכב והנהגים. כיום מחירי ביטוח החובה תלויים בגורמים רבים, כולל גיל (נהג צעיר ישלם יותר מנהג מבוגר יותר), דגם הרכב, אמצעי בטיחות ברכב והעבר של הנהג. למשל, אם נזקפו לחובתכם עבירות תנועה רבות – סביר שהביטוח שתשלמו יהיה גבוה מזה של מי שעברו נקי מעבירות תנועה. מעבר לכך, לא כל חברות הביטוח יסכימו לבטח אתכם אם יש לכם עבר נהיגה בעייתי (לדוגמא שלילת רישיון, נקודות, מעורבות בתאונות רבות, קנסות וכדומה).

אם אתם נהגים עם עבר בעייתי או בעלי רכב שהיו מעורבים בתאונות רבות, ובמידה ואף חברת ביטוח לא מעוניינת לבטח אתכם בביטוח חובה, תוכלו לפנות ל"פול". ה"פול" הוא גוף שהוקם על ידי איגוד חברות הביטוח והוא מחויב לתת מענה לכל נהג שיפנה אליו. עם זאת, תעריפי הפול גבוהים בכ-20% לפחות ממחירי השוק. גוף ממשלתי נוסף הוא קרן הפיצויים 'קרנית', שמפצה נפגעי תאונות דרכים בהם פגע רכב לא מבוטח, או במקרה של תאונת "פגע וברח".
כלי רכב בעייתי מבחינת חברות הביטוח הוא האופנוע – חברות ביטוח רבות אינן מסכימות לבטח אופנועים וקטנועים. הסיבה לכך היא שהסיכוי לתאונה גדול משמעותית – ופציעות הגוף של אופנוענים קשות יותר בדרך כלל. גם במקרה זה ה"פול" יבטח אתכם בביטוח אופנועים במידה ואף אחד אחר לא מסכים.

ביטוח רכב מקיף

ביטוח רכב מקיף הוא ביטוח אופציונלי, ונועד לכסות נזקים שנגרמו לרכב שלכם כתוצאה מתאונה, פריצה, גניבה, נזקי טבע ועוד. וכן לאביזרים שונים כל עוד ביטחתם אותם. כך למשל, אם נגנבה מרכבכם מערכת מולטימדיה שהצהרתם עליה ויש סעיף המפצה אתכם בפוליסה, תוכלו לתבוע החזר. הביטוח המקיף כולל בתוכו כיסוי נזקים שאתם עלולים לגרום לצד שלישי.

ביטוח צד ג'

גם ביטוח צד ג' הוא ביטוח אופציונלי. ביטוח צד ג' מכסה נזקים שנגרמו לצד שלישי על ידי הרכב שלכם. אם אתם אשמים בתאונה, חברת הביטוח תפצה את התובע בחלק מהפיצויים או את כולם. הפיצוי עשוי להינתן לא רק לכלי רכב שנפגעו בתאונה, אלא גם במקרים של פגיעה ברכוש, ציוד וכדומה. כך למשל, אם כתוצאה מתאונה הרכב שלכם פגע בחלון ראווה, חברת הביטוח תפצה את בעל החנות בגין הנזק שנגרם לו.

מתי ביטוח רכב לא יכסה אתכם?

קיימים מצבים בהם חברת הביטוח תסרב לבטח או לשלם פיצויים בתביעה. למשל במקרה של ריבוי תביעות או נהיגה תחת השפעת סמים.
חברת הביטוח עלולה לראות במקרה כזה הפרה של הפוליסה ולא תסכים לכסות אתכם. הביטוח לא תקף גם באזורי הרשות הפלסטינית.
מקרה אפשרי אחר הוא אם השארתם את הרכב פתוח עם מפתחות במתנע והוא נגנב – האחריות במקרה זה  עלולה לחול, לפחות בחלקה, עליכם. במקרים רבים שוכרות חברות הביטוח חברת חקירות על מנת לבדוק את מידת האחריות של בעל הרכב.
אלו מספר דוגמאות שבהן כדאי לקבל יעוץ מסוכן ביטוח מקצועי.

מה כדאי לבדוק לפני שאתם רוכשים ביטוח רכב?

ראשית, עליכם להגדיר מהם הצרכים שעשויים להיות לכם ושתהיו מעוניינים לכסות.
ביטוח מקיף, צד שלישי או רק חובה, מה גיל הנהגים המבוקש והאם ניתן להוזיל עלויות על ידי רכישת פוליסה ייעודית לנהגים צעירים. האם אתם לא נוסעים בשבת וזכאים להנחה, איזה מיגון נדרש לביטוח וכדומה.

בנוסף, כמו בכל דבר בחיים, רצוי לערוך השוואה מקיפה בין כל חברות הביטוח ולבחון היטב כל סעיף שמוצע לכם. חשוב מאוד שתבדקו מהם המצבים בהם לא תהיו מכוסים ומהן התוספות הנדרשות במידה וכן תרצו להוסיף כיסויים שאינם נכללים בפוליסה המקורית. כמו כן, בדקו מה גובה ההשתתפות העצמית שתידרשו לשלם במקרה של תביעת ביטוח.

חשוב שתדעו: חברות הביטוח יכולות להציע לכם ביטוח חובה, מקיף וצד ג' כחבילה שעשויה להשתלם לכם יותר במחיר מאשר אם תרכשו כל ביטוח בנפרד.

אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מומלץ להיעזר באתרי השוואת ביטוחים. במקרים רבים הם יעזרו לכם למצוא הצעה טובה יותר.

מלאו פרטיכם כעת!

הגדלת טקסט
ניגודיות מוגברת